Lalki bobasy – zabawki, które wspierają rozwój emocjonalny dziecka

2016-08-05

Dzieciństwo to czas wyjątkowo intensywnego rozwoju. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, dziecięca zabawa nie służy wyłącznie zabiciu nudy, ale również nauce. Ta polega nie tylko na poszerzaniu zakresu wiedzy i zdobywaniu nowych umiejętności, ale również – na uwrażliwianiu, opanowywaniu emocji, przyjmowaniu w stosunku do innych postawy zrozumienia i otwartości. Jeżeli chcemy, żeby dziecko w przyszłości dobrze odnajdowało się pośród ludzi i nie miało problemów z wyrażaniem swoich uczuć, powinniśmy podsuwać mu zabawki, które wesprą jego rozwój emocjonalny.

Własna lalka bobas – pierwsza lekcja empatii
Ulubioną zabawą małych dzieci jest naśladowanie dorosłych. Dzieci bawiąc się więc w sklep, w lekarza, w przedszkolankę. Najwcześniej jednak zaczyna się zabawa w rodziców – dzieci obserwują mamę i tatę i podobnie jak oni chcą opiekować się lalkami bobasami. Proszą więc rodziców o kupno lalki, która wyglądem przypomina niemowlę.

Warto zaznaczyć, że taka zabawa w dom ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka. Przebierając lalkę, karmiąc ją, kładąc spać czy rozmawiając z nią dziecko uczy się empatii i troski o innych ludzi. Uwrażliwia się, uczy wyrażać własne emocje, nie wstydzi się być opiekuńcze – to z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Lalki bobasy to także doskonały pretekst, żeby wyjaśnić pociesze, na czym polega opieka nam niemowlęciem – w ten sposób możemy przygotować dziecko chociażby na pojawienie się młodszego rodzeństwa.