Krótka historia bejsbolówek

2018-03-06

Osobom zafascynowanym stylem streetwear na pewno doskonale są znane szerokie, opadające na czoło czapki snapback. Choć jednak noszone są przez ogromną ilość nastolatków, mało kto wie, jak w ogóle wyglądała ich historia. A bejsbolówki pojawiły się po raz pierwszy na ulicach już wiele lat temu.


Krótka charakterystyka
Czym dokładnie jest bejsbolówka? To nakrycie głowy o charakterze sportowym, które przeważnie wytwarza się z miękkich odmian materiałów. Jedynym jego twardym elementem jest daszek, zazwyczaj przykrywający całe czoło. Początkowo miał on wyłącznie chronić wzrok przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, jednak szybko stał się stylowym dodatkiem. Dziś to on jest właśnie elementem charakterystycznym dla bejsbolówek.

Dzieje bejsbolówek
Z założenia czapki snapback miały być noszone po prostu przez baseballistów. Sportowcy ci często narzekali bowiem, że nie są w stanie zauważyć piłki przy silnym promieniowaniu słonecznym. Z ich problemem postanowiła zawalczyć marka "New Era Cap Company", która stworzyła pierwszą na świecie bejsbolówkę, wypuszczając ją na rynek w 1954 roku. Sportowcy dość szybko zakochali się w chroniących oczy czapkach, dlatego produkujące je marki zaczęły umieszczać na nich loga klubów piłkarskich. Dopiero w siedemdziesiątych latach bejsbolówki wkroczyły do masowego użytku. Od tej pory stały się nieodłącznym elementem stylu ulicznego, nazywanego również stylem streetwear.